Niedziela 4 marca w Namaste

Klub Podróżników Namaste zaprasza na prelekcję : Arktyczna Rozgrzewka, czyli jachtem na Spitsbergen i Grenlandię – spotkanie z kpt. Michałem Palczyńskim

https://www.facebook.com/events/1380494412060668/
W 2017 r. kpt. Michał Palczyński odbył półroczną wyprawę Arktyczna Rozgrzewka, w trakcie której dotarł swoim jachtem na Spitsbergen i do Grenlandii Wschodniej, spędzając 71 dni w Arktyce. Wyruszając z Lizbony, wraz z towarzyszącymi mu załogami odwiedził północną Norwegię, Spitsbergen (wychylając nosa nawet poza 80 równoleżnik), Wyspę Jan Mayen, wschodnią Grenlandię, gdzie przepłynął 400 Mm po Scoresby Sund – jednym z najdłuższych systemów fiordowych na świecie, oraz Islandię. Celem rejsu było bliższe zapoznanie się z żeglugą w lodach oraz przetestowanie instalacji jachtowych (ogrzewanie, odsalarka) w warunkach polarnych przed tegoroczną wyprawą przez Przejście Północno-Zachodnie.

Na pokazie Michał opowie nam o żeglowaniu w Arktyce, o spotkaniach z lodowcami, górami lodowymi i niedźwiedziem polarnym oraz o tym jak chrumkają morsy i o której chodzi się spać w białe noce. Podzieli się także swoimi planami 6-letniego rejsu dookoła świata, który wraz ze swoją partnerką Olą rozpoczynają w tym roku. Wyprawa zakłada odwiedzenie 57 państw i przepłynięcie 65 tys. Mm, z czego na samym Pacyfiku będą to 34 kraje i 47 tys. Mm (czyli ponad dwukrotna długość obwodu Ziemi!).

Serdecznie zapraszamy!