/Jak się przygotować do trekkingu w górach?

Jak się przygotować do trekkingu w górach?

Aby zdobywać góry wysokie, trzeba najpierw zadbać o kondycję i odpowiednie przygotowanie. Nie jest to godzinny spacer dolinką. Poniżej kilka porad z praktycznego doświadczenia. Czym jest trekking i dla kogo to sport?

Trekking to rodzaj pieszej wycieczki, ale uprawiany w trudniejszych warunkach terenowych i zwykle też klimatycznych. Najpopularniejszy jest górski, ale warto rozpocząć pierwsze wycieczki po spokojniejszej okolicy. Trekking staje się coraz popularniejszym rodzajem turystyki, idealnej dla aktywnych, którzy nie lubią podróżować do miejsc typowo turystycznych, aby relaksować się przez dwa tygodnie na gorącej plaży. Co więcej, trekking świetnie pobudza, zapewnia dobrą formę i pracę nad kondycją, a podczas uprawiania sportu również można oglądać malownicze krajobrazy. Co ważne, nie jest kosztowny, raczej dostępny dla każdego. Jak się przygotować do wyprawy w góry?Trekking zdobywa coraz większą popularność – nie możesz jednak nagle postanowić, że wybierasz się w góry na pierwszą wyprawę trekkingową.

Wcześniej musisz się przygotować zarówno kondycyjnie, jak i psychicznie, a także sporo czytać i wiedzieć – np. o warunkach, sytuacjach awaryjnych, odżywianiu itd. Przede wszystkim musisz wypracować w sobie dobre nawyki i wykazać się cierpliwością, pracowitością i wytrzymałością. Nie możesz się łatwo poddawać – testuj swoje siły, sprawdzaj, stawaj się mocniejszy, lepszy, bardziej zahartowany. Biegaj w ultramaratonach, maratonach, półmaratonach itd. Regularnie też trenuj – pływanie, jazdę na rowerze, ćwicz w siłowni itd. To wszystko sprawi, że będziesz mieć siły potem w górach wysokich.Przygotowanie i odpowiednie wyposażenie

Początkujący powinni najpierw wybrać się na łatwe szlaki, ale przede wszystkim – do sklepu. Najważniejsze są mianowicie buty i właściwie dobrana odzież na różne kaprysy pogody. Zawsze trzeba mieć przy sobie ciepłe i przeciwdeszczowe ubranie – pogoda w górach jest wyjątkowo zmienna, a im wyżej, tym trudniejsze warunki. Należy też wybrać plecak (o tym napiszemy w kolejnym poście), a w nim transportować termos z ciepłym napojem, prowiant, wodę, kompas, GPS, mapę, podręczną apteczkę, latarkę, okulary przeciwsłoneczne i scyzoryk. Im trudniejszy teren, np. góry wysokie, tym bardziej specjalistyczny sprzęt będzie nam potrzebny. Wybieramy buty trekkingowe

Idealne buty muszą zapewni ciepło, komfort i bezpieczeństwo, a także ochronę przed deszczem. Najlepszym wyborem będą specjalistyczne buty trekkingowe – to wydatek, ale warto w nie zainwestować. Nie musi to być topowy model – na to przyjdzie czas, jeśli złapiemy bakcyla na regularne wyprawy.Wybierzmy zatem buty wygodne, lekkie i dobrze dopasowane do stopy, ale zarazem dobrze trzymające kostkę i stopę, wytrzymałe. Na rynku jest wiele modeli, w których wykorzystuje się różne nowoczesne technologie. Odzież trekkingowa to również ważny element – warto wybrać oddychające ubrania trekkingowe i bieliznę.

KKw, fot.Pexels/Pixabay