/Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Jak przygotować się do wyprawy w góry?

Trekking i zdobywanie szczytów to popularne formy aktywności na wakacjach czy wyprawach. Warto jednak wiedzieć, jak się przygotować, aby poradzić sobie podczas trudnych momentów.

Z planem w dłoni czy na spontanie?

Aby wyprawa była udana i pełna adrenaliny, musi mieć w sobie coś spontanicznego. Dobrze jednak przygotować się do niej najlepiej jak to możliwe. To prawda, że najlepsze podróże to te, kiedy coś nas zaskoczyło i najczęściej opowiada się o czymś, czego w sumie nie mieliśmy w planach. Nie można jednak dopuścić do sytuacji niebezpiecznym – jak zatem przygotować się do wyprawy?

Kilka cennych porad

Nie wszystko można zostawić bez kontroli – trzeba przemyśleć zarówno cel podróży, jak i jej dokładny plan. Wyprawa w egzotykę jest przecież czymś więcej niż weekendowy wyjazd w polskie góry lub na Mazury. Jeśli nie macie doświadczenia w dłuższych wyprawach, tym bardziej musicie się dobrze przygotować – nasze wskazówki będą dla Was wyjątkowo cenne.

Gdzie się wybrać?

Kierunek jest dowolny, więc spełnijmy swoje marzenia, posłuchajmy głosu serca. Popatrzcie na zdjęcia na różnych portalach turystycznych, posłuchajcie wywiadów albo też znajomych, jeśli już gdzieś byli. Może Azja albo Afryka? Każdy marzy o miejscu, które od dziecka chciałby zobaczyć, czyż nie?

Właśnie ten kierunek powinno się wybrać jako pierwszy – spełnianie marzeń to piękna sprawa. Wybierz się tam w pierwszej kolejności, bo pierwsza podróż jest zwykle najpiękniejsza, najczęściej i z sentymentem wspominana, mimo że nigdy nie jest doskonała.

Jak się spakować?

Pakowanie sprzętu zajmie sporo czasu i oznacza prawdziwą mękę i przykry obowiązek. Jeśli jednak zdobędzie się umiejętność sprawnego pakowania, nie ma w tym nic strasznego – praktyka czyni mistrza. Okazuje się, że pakowanie rzeczy na wyjazd nie zajmuje aż tak wiele czasu, jeśli robimy to z wcześniej przygotowaną listą w dłoni. Dzięki niej nie zapomnimy o niczym, a pakując się często nabywamy praktyki.

Ładowarki, przejściówki, zapasowe baterie do smartfona czy aparatu, latarka czy kubek termiczny nie zostaną tym razem w domu! Oczywiście lista niezbędnych rzeczy będzie się różnić zależnie od miejsca, do którego się wybieramy – ważne jest m.in. położenie. Inaczej spakujemy się nad morze, a inaczej w góry – warto zatem sporządzić taką listę na długo przed wyprawą, gdy nie spieszymy i nie stresujemy się.

Jaki plecak wybrać?

Wiemy już, co mamy spakować, teraz czas wybrać plecak. Musi być przede wszystkim lekki i wygodny, bo czeka nas kilka godzin trekkingu. Mimo to powinien być wytrzymały – w końcu będziemy w nim przenosić cały nasz dobytek. Wszystkie rzeczy będą sporo ważyć, a zatem nie dodawajmy sobie zbędnych kilogramów w postaci plecaka. Jeśli wycieczka potrwa kilka tygodni, odczujemy każde 100 gramów!

Warto też wybrać plecak i odzież z szybkoschnących materiałów, gdyż mokra odzież ważny znacznie więcej. Jeśli zaś będzie wyposażony w ciężki stelaż albo niewygodne szelki, będzie nas to jedynie irytować. Aha, może też przydać się nieprzemakalny pokrowiec, bo pogoda w górach – jak wiadomo – jest zmienna.

Przewodnik, poradnik?

W dobie Internetu niekoniecznie go potrzebujesz. To prawda, w górach możesz stracić zasięg, ale lepiej zabierz ze sobą po prostu mapy zamiast ogromnego przewodnika w twardej oprawie. Poza tym podczas podróży dobrze byłoby odpocząć także od nowoczesnych technologii, a zatem używać smartfona tylko w razie konieczności. Wydrukowane mapy to dobra opcja! Inne gadżety też pozostaw – zabierz za to aparat fotograficzny!

KKw, fot.TheDigitalArtist/Pixabay