/Planujesz wyjazd? Pamiętaj o… o czym?

Planujesz wyjazd? Pamiętaj o… o czym?

Przed wyjazdem na wakacje musisz pamiętać o kilku sprawach – co zrobić z kluczami od mieszkania, z psem, jakie ubezpieczenie wykupić itd. Podpowiadamy, o czym nie możesz zapomnieć!


Rozgrzany piasek, wspaniała pogoda, sauny, baseny, śniadania łóżka i bufet szwedzki na obiadokolacje, drinki bez limitu? Taka wizja wakacji all inclusive na pewno do Was przemawia – macie w planie taki urlop? Aby udał się w pełni, musicie jednak wcześniej pamiętać o kilku rzeczach i zadbać m.in. o mieszkanie, zwierzaki, a także swoje bezpieczeństwo podczas pobytu za granicą. Więcej szczegółów poniżej.

Weź smartfon i ładowarkę

Planowanie wakacji to wyzwanie, ale wraz z rozwojem technologii jest coraz prościej. Ułatwiają to urządzenia mobilne, z dostępem do Internetu, jak smartfon czy laptop. Bez problemu skorzystacie wtedy z wyszukiwarki tanich lotów, platformy z hotelami znajdziesz polecane restauracje i opinie na temat najpopularniejszych atrakcji. Warto w ten sposób wykorzystywać swoje urządzenia, by zaplanować podróż. Weźcie też ładowarkę oraz ew. powerbank!

Planujesz urlop? Oszczędzaj!

Liczni urlopowicze decyduje się na spontaniczne podróże, bez planowania budżetu. Warto to zmienić, gdyż dobre planowanie zwykle pozwoli nieco zaoszczędzić. Po co się później martwić, że mamy debet na koncie? Zrób listę wydatków, które Cię nie ominą – jak transport lub benzyna, jedzenie itd.
Korzystaj z wyszukiwarek i porównywarek cen, jadaj w porze lunchowej, gotuj samodzielnie na bazie produktów spożywczych, kup walutę po korzystnym kursie itd. Dzięki planowaniu możesz zaoszczędzić – decyduj się też na oferty last minute lub first minute. Kurs możesz obserwować już kilka tygodni przed urlopem – za wymianę na lotnisku lub w kantorze przy granicy na pewno będzie drożej.

Kontrola odpływów

Zanim wyjedziesz, musisz też zadbać o dom – okurz mieszkanie, wyrzuć śmieci, podlej kwiatki, wykonaj kontrolę odpływów. Inaczej zapach z kanalizacji może Cię przywitać po powrocie… Przyczyną nieświeżego zapachu są zwykle niedrożne odpływy i rury – zastosuj środek do udrażniania rur, a pozbędziesz się resztek, osadów w brodziku, zlewie, pod prysznicem, w wannie itd.

Zadbaj także o zlew, gdyż na jego powierzchni gromadzi się tłuszcz, naloty po herbacie i kawie, resztki jedzenia itd. Jeśli tak go zostawisz, po powrocie czeka Cię poważne sprzątanie. Użyj zatem przed wakacjami mleczka do czyszczenia, przetrzyj i spłucz. Teraz przejdź do wyczyszczenia sedesu – użyj specjalnego płynu do WC, a skutecznie usuniesz osad i inne zabrudzenia, a bakterie i wirusy nie będą się mnożyć.

Koniecznie opróżnij kosz na śmieci

Kolejna ważna rzecz to przegląd lodówki oraz wyrzucenie śmieci – jeśli zostaną, wyobraź sobie, jakie będą po powrocie. Tym bardziej, jeśli wyrzucisz np. rybę. Zapach możesz potem czuć przez kilka dni, ale będą się też mnożyć drobnoustroje. Zdecydowanie warto o tym pamiętać! Niby oczywiste, a często w pośpiechu o tym jednak zapominamy.

Karolina, foto: AdinaVoicu/Pixabay