/Turcja na sportowo!

Turcja na sportowo!

Mimo że Turcja kusi turystów swoimi plażami, popularne są także wyprawy na sportowo! To świetne miejsce dla aktywnych, gdyż zapewnia wyzwania i przygody! Wybierzcie się na trekking w kraju półksiężyca!

Ośnieżone szczyty zachęcają do wypraw, ale między górami a Morzem Śródziemnym można także pograć w golfa! Komfortowe hotele z licznymi udogodnieniami w Belek przypadną do gustu miłośnikom gry w golfa – można tu grać przez cały rok. Kapadocja to kolejne miejsce idealne dla miłośników pieszych wycieczek, trzeba też ujrzeć mistyczny Ararat, a w Górach Taurus wybrać się w drogę Szlakiem Licyjskim.

Możliwe są także rejsy i sporty wodne oraz zimowe. Na wybrzeżu można uprawiać sporty wodne, np. żeglarstwo. Nie brakuje tu uroczych zatoczek, a zatem Turcja będzie kierunkiem idealnym! Można cumować w malowniczych zakątkach i podziwiać perełki tureckiego wybrzeża. Polecamy m.in. Błękitny Rejs, podczas którego można ujrzeć plażę Kleopatry oraz Górę Olympos.

Nurkowanie to kolejny popularny w Turcji sport – bajeczne rafy koralowe i inne tajemnice podwodnego świata to raj dla miłośników nurkowania i morskich głębin. Odważni powinni spróbować także raftingu na rzece Coruh, najszybszej i najgłębszej na całym świecie!

Jeśli jednak sporty wodne to nie Twoja bajka, wyrusz w trekking w rejonach Kapadocji, Gór Tauros i Gór Kacar. Widoki zapierające dech gwarantowane! Turcja jest przecież krajem w dużej mierze górzystym. Dużą część jej obszaru zajmuje Wyżyna Anatolijska, która jest otoczona przez liczne górskie pasma.

Fanów trekkingu wysokogórskiego przyciągają w dużym stopniu właśnie Góry Kaçkar, najwyższe pasmo Gór Pontyjskich. Wierzchołki o wysokości ponad 3000 m n.p.m. stanowią prawdziwe wyzwanie dla najbardziej doświadczonych. Aby zdobyć najwyższy szczyt całego pasma, Kaçkar Dağı (3937 m n.p.m.), przybywają tu miłośnicy gór z całego świata.

Pasmo Kaçkar zyskuje na popularności, ale jednak zdecydowana większość turystów wybiera Turcję jako miejsce idealna na urlop nad morzem i na plaży, w komfortowym hotelu czy kurorcie. Między innymi z tego powodu pozostaje ono niemal nienaruszone, dziewicze – nie ma tu nawet standardowego oznakowania szlaków turystycznych – jako wskazówki służą za to kopczyki z kamieni.

Góry Kaçkar są atrakcyjne dla różnych turystów, gdyż nie brakuje tu również tras odpowiednich dla osób z mniejszych doświadczeniem i słabszymi umiejętnościami w górach, dla których te wysokie są jednak zbyt poważnym celem. Mogą oni wybrać się na wycieczki w niższych partiach gór. Krajobraz również tutaj jest przepiękny – jeziora polodowcowe, różnorodna fauna i flora, szeroki wybór tras o różnym stopniu trudności.

Góry Taurus, położone wzdłuż morza, stanowią przepiękny widok. W Turcji są także Góry Pontyjskie – to wysokie stożki wulkaniczne Wyżyny Armeńskiej na wschodzie. Ukształtowanie powierzchni sprawia sprzyja piechurom, a Turcja jest bez wątpienia jednym z właściwych miejsc na urlop dla miłośników wędrówek i amatorów wspinaczki. Warto dla wysiłku, ale i widoków!

Wpis powstał dzięki współpracy z partnerem serwisu https://exorientelux.pl/turcja/

Foto: Free-Photos /Pixabay/ Kw.w