Każdy turysta górski powinien poznać zasady bezpiecznego poruszania się na szlaku. Ma to szczególne znaczenie jesienią i zimą, kiedy liczba zagrożeń wzrasta.
Dobry plan
Podstawą jest dobre przygotowanie do wycieczki i rozpisanie planu na każdy dzień. Zimą i jesienią uwzględnić trzeba to, że dzień jest krótszy, a między dniem i nocą mogą występować znaczne różnice temperatur. Wybierzmy też trasę dostosowaną do warunków, kondycji, samopoczucia. Pomocne będą wszelkie przewodniki książkowe i mapy, im bardziej aktualne, tym lepiej.
Odpowiednie wyposażenie
Wyposażenie to nie tylko dobry trekkingowy plecak z paskami z przodu, które pomagają zachować stabilność i odciążają kręgosłup. Warto zadbać też o odpowiedni strój, zwłaszcza buty do chodzenia po górach amortyzujące kostkę. Pomocne będą także kijki trekkingowe. Jeśli chodzi o bagaż, koniecznie zabierzmy w nim prowiant, apteczkę oraz latarkę.
Kondycja
Przed wyruszeniem na trasę zadbać trzeba o odpowiednie przygotowanie fizyczne. Nie zaczynajmy też od razu długich tras, lepiej stopniowo wdrażać się na krótkich odcinkach. Jeśli nie czujesz się dobrze podczas marszu, po prostu odpocznij w schronisku, a w przypadku podróżowania w grupie, koniecznie poinformuj o tym towarzyszów wędrówki.
Dostęp do wody
Wodę trzeba koniecznie zabrać ze sobą w plecaku, ale oprócz tego dobrze jest tak zaplanować trasę, aby zapewnić sobie częsty dostęp do wody w schroniskach. Z czerpaniem wody ze strumienia lepiej być ostrożnym – nigdy nie wiemy, czy nie jest zanieczyszczona.
Olga, photo: Free-Photos / Pixabay