/Rower trekkingowy – czym się różni od zwykłego roweru?
rower

Rower trekkingowy – czym się różni od zwykłego roweru?

Świetną opcją na długie, co najmniej kilkugodzinne wycieczki, jest rower trekkingowy. Tym rodzajem roweru turystycznego można jeździć wszędzie, nawet w warunkach terenowych.

Charakterystyka rowerów trekkingowych

Rower trekkingowy to specjalistyczny rower, który służy do dłuższych (trwających od kilku godzin do nawet kilkunastu dni) rowerowych wypraw.  Nadaje się do jeżdżenia zarówno po powierzchniach utwardzonych, jak i naturalnych. Jest to niejako hybryda roweru górskiego i szosowego. Koła w takim rowerze mają zwykle 26-28 cali, a opony są węższe niż w innych modelach. Charakterystycznym elementem jest wyposażanie rowerów trekkingowych w przeróżne sakwy i bagażniki. Dzieje się tak, ponieważ są one przeznaczone do pokonywania wielu kilometrów. Ze względu na obecność tych dodatkowych elementów, rowery trekkingowe są dość ciężkie. Ich masa może sięgać nawet 60 kg.

Czy warto kupić rower trekkingowy?

Kupując rower, musimy się zastanowić, w jakich warunkach będziemy jeździć najczęściej. Jeśli najczęściej poruszasz się jednośladem po mieście, a wyprawy w teren to raczej dodatek, rower miejski w zupełności Ci wystarczy. Jeśli jednak jesteś aktywny turystycznie, rower trekkingowy pomoże Ci sprawnie i bezpiecznie pokonywać kilometry. Na dobry rower turystyczny przeznaczyć należy co najmniej 1500 zł, a dokonując wyboru, zwrócić uwagę na parametry, ale także wyposażenie dodatkowe. Sakwy powinny mieścić potrzebny bagaż, ale nie mogą utrudniać manewrowania rowerem.

Olga, foto: Free-Photos / Pixabay